6 ladeuttak fra Uno-X ved Hovdegrend, Hovden sentrum vest

Ladetilbudet på Hovden og i Bykle

Ladetilbudet på Hovden utvides 

Eviny sin utvidelse er mer eller mindre ferdig og pr. 29. september har de 8 ladepunkter i drift i Hovden sentrum (bak Fjellgardstun / Pizzabakeren). 

Tesla skal utvide fra 12 til 20 ladepunkter og i perioden til ferdigstillelse rundt 1. november, er Tesla-laderne stengt.

Til gjengjeld åpnet Uno-X åpnet 6 nye ladepunkter ved Hovdegrend 26. september.

Det blir altså et betydelig større tilbud av hurtigladere på Hovden.

For tiden ingen hurtiglading i Bykle sentrum

Hurtigladerne ved Bykle Hotell ble fjernet i 2025 og blir etter det vi kjenner til ikke erstattet.

Det arbeides imidlertid med planer om nye hurtigladere i forbindelse med utviklingen av området der den tidligere YX-stasjonen lå. Her planlegges et nytt forretningsbygg som Coop Prix skal flytte inn i, og det er dialog med en aktuell ladeoperatør. Dersom planene blir realisert, vil nytt ladetilbud tidligst kunne komme på plass sommer / høst 2027.

Betydelig bedre ladetilbud på Hovden

Når Tesla er klare med sin utbygging, får Hovden følgende hurtiglade-punkter.

  • 20 Tesla-ladepunkter           (Hovden sentrum)
  • 12 Eviny-ladepunkter          (Hovden sentrum)
  •  6 nye Uno-X-ladepunkter  (Hovdegrend, sentrum vest)

Med totalt 38 ladepunkter vil dette gi et betydelig bedre ladetilbud.

I tillegg er det tre stk. 22 kWt-ladere P-kjelleren i Hovden sentrum, hvor man kan stå tørt og varmt mens man lader.